Puerto de la Cruzis ja Santa Cruz de Tenerifes leidub juba omaette 10 kohta, mida külastada, mistõttu on see sissekanne kasulikum neile, kes tahavad autot rentides hoida suurlinnadest eemale ja mööda saart iseseisvalt ringi sõita. Nimekirjast jäid välja populaarsed turismiatraktsioonid nagu Siami veepark oma kõiksuguste lõbustustega, Loro Parque oma loomade ja mõõkvaalaetendustega, Playa del Duque oma väikse ranna, ent suurte lainetega, Los Christianos oma vahva ööelu ning randadega ja ka paljud teised väiksemad kohad, mida ma veel avastada pole suutnud.
-
ANAGA RAHVUSPARK JA MÄED (La Montanas de Anaga)
Anaga piirkond saare kirde osas jättis mulle kõige kustumatuma mulje. Mööda
mäekülgi üles roomavad kurvilised teed võivad ju olla tüütud autojuhtidele ja eriti veoauto- ning bussijuhtidele, aga mootorratturitele on see soovide täitumine. Tulles Santa Cruzi ja San Andresi poolt ning jõudes lõpuks üles mäkke, avaneb meeli-lummav vaade, mida tahaksin vaadata nii päiksetõusul kui ka -loojangul, kuid kuna elasime Anagast diagonaalis nii kaugel kui võimalik ning päevad olid täis tegevusi, siis polnud see võimalik. Aga nagu Mehhiko vanasõna ütleb: “Maybe next time?!“
Edasi sõites kaob küll see imeline vaade ookeanile, kuid see asendub müstiliste metsadega, mis mägesid katavad. Kuna teed on kitsad, siis suvalisse kohta parkimine pole alati parim plaan, kuid sellele vaatamata on näha, kuidas autod siin-seal tee ääres pargivad ning inimesed rahvusparki avastama lähevad. Lisaks sellele on mägiteedel ka suuremad vaateplatvormid ning restoranid, kus kere kinnitada. Aeg-ajalt jäävad silma ka kohalike elanike majad, kes sinna justkui ära eksinud on. See aga lisab mäeoru-vaadetele maalilisust ning toob arusaama, et inimene on väike emakese looduse kõrval.
-
BENIJO RAND
Anaga peamisest vaateplatvormist edasi põhja poole sõites jätkuvad kaunid vaated ookeanile, mäeorgudele ja küladele. Tee viib lõpuks välja randa, kus ka teisipäeva lõunal leidub kümmekond päikest ja merd nautivat inimest. Asukohaks on Benijo, kus on hea võimalus värsketest mereandidest kõht täis süüa ning kus Sangria asemel pakutakse restorani enda valmistatud veini. Hinnad on mõistlikud, eriti kui arvestada restorani väliterassilt avanevat vaadet.
-
CANDELARIA
Santa Cruzi ja Los Gigantese vahele jääva väikelinna peamine atraktsioon on Candelaria basiilika koos selle esise platsiga, mida ääristavad üheksa ürgse Tenerife kuninga kujud. Samuti on vahva jalutada peatänaval, kust leiab erinevaid huvitavaid poekesi ning mini-restorane, millest õhkub midagi hispaanialikku. Kui läheb õnneks, võite linna sattuda ajal, kui seal toimub suur iga-aastane festival.
-
GARACHICO
Garachico on oma väiksuse kohta väga mitmekülgne. Sealt leiab looduslikud kaljusopid, millest on saanud kohalikele ujumisbasseinid. Kahjuks tuulise ilmaga sinna ei lubata, mistõttu jäi mul nende külastus ära. Neile, kes ujuma minna ei taha, on võimalik restoranide väliterrassidel süües/juues vaadata, kuidas teised seda loodusime naudivad. Leides endale mõne mitte-tasulise parkimiskoha, on võimalik minna Garachico vanalinna uudistama. Kitsad tänavad, täis toretsevaid maju ning vahvaid kirikuhooneid, mille taustal paistavad mäed, kust kaudu linna üldse pääseb. Sealt ülalt avaneb värviküllas vaade sellele väiksele linnale. Oleks nii palju värvirohkust ka mujal…
-
PUNTE DE TENO TULETORN
Saare loodenurga salapaik – või vähemalt nii ma arvasin. Eeltööd tehes lugesin, et tegemist on peaaegu maha jäetud kohaga, kus naljalt inimesi ei satu. Reaalsuses oli parkimiskoha leidmisega raskuseid, sest kõik kohad olid autosid täis. Samas, eks ilmselt ole ajastuse küsimus ning ära tasuks käia hommikusel ajal. Tuletorn oli tol ajal suletud, ent päikest võtta saime ikkagi ning natukene ringi jalutatud ja kohaga tutvutud. Los Gigantese kaljud kumasid kauguses, kui jälgisime kohalikke kalamehi, kes proovisid kaljuküngaste otsas oma õnne. Võib-olla tõime meie halba õnne, sest selle aja jooksul nad küll ühtegi kala kätte ei saanud.
-
SAN ANDRES
Kui tervet saart katab vulkaaniline liiv, mis on oma olemuselt tumedam, siis San Andresi on Aafrikast toodud kollast liiva. Võta nüüd näpust, kas turistidele või kohalikele inimestele. Tihti on Tenerifel vaid väiksed rannaribad, mis asuvad kaljunukkide vahel, kuid mitte Playa de Las Teresitasel – siin on liivariba piisavalt. Kui merest ja päevitamisest villand saab, võib võtta linna äärest endale mõne huvitava maitsega jäätise ning sõita autoga veidi kõrgemale, kus asub vaateplatvorm, millelt avaneb suurepärane vaade rannale. Mina sattusin sinna kordadel, kui seal polnud palju rahvast, erinevalt lääneranniku mereribadest, kus vaba koha leidmine pole kõige lihtsam.
-
EL MEDANO
Surfarite, noorte ja vagabundide meelispaik. Vaatamata sellele, et surfitunde pakutakse ka majutuspiirkondade lähedal rannas, teatakse El Medanot just surfipealinnana. Siin asub surfikool ja rand on paksult täis nii noori kui vanu surfi-huvilisi ka tuulevaiksema ilma korral. Kes surfist ei hooli, saab päikest võtta surfarite-vabas rannas või otsida gurmee-elamusi erinevatest restoranidest-kohvikutest, mis merest just väga kaugel ei asu. Samuti leiab siit ka vahvaid poode, kust osta endale huvitavaid meeneid, mis pole ainult külmkapimagnetid ja võtmehoidjad.
-
MASCA
Anaga rahvuspargi teedega sarnased kitsad kurvilised teed iseloomustavad teekonda ka Masca oru juurde. Siin jagunevad inimesed kolmeks – üles mäetipule restorani vaadet nautima jäävad inimesed, veidi virgemad inimesed, kes matkavad loodusraja lõppu mere äärde, kus laev nad ööbimispaikadesse tagasi viib, ja kõige virgemad inimesed, kes matkavad alla mere äärde ja seejärel tagasi üles, et teekonda jätkata. Pärast pikemat autos loksumist on väike retk kindlasti tervitatav, kuid ka päikseloojangu vaatamine võtab suu lihtsalt lahti.
-
LOS GIGANTES
Kui ennast saare lääne küljel ööbimispaikadest randa vedada, võib kauguses näha uhkelt merest kõrguvaid kaljukünkaid, mille kõrguseks merepinnast on 500-800m. Eriti kaunis on vaatepilt kerge hommiku- või õhtuuduga. Julgemad ja usinamad saavad kaljudele mööda vulkaanilisest kivist kaljumoodustusi, mille vastu meri peksab, ka nõks lähemale jalutada. Siit-sealt võib leida lainete poolt uuristatud huvitavaid koopaid, mis vastavalt tõusule-mõõnale täituvad või tühjenevad, luues eri aegadel eriilmelisema vaatepildi. Suurte lainetega on vaatepilt eriti võimas, kuna lained paiskuvad kõrgele õhku ja täidavad tihti kogu silmapiiri. Istudes kaljusel merekaldal võib jäädagi ennastunustavalt lainete ja kaljude kohtumist vaatama.
-
EL TEIDE
Kindlasti üks Tenerife kuulsaimaid turismikohti on El Teide vulkaan, milleni viiv tee on juba põnev vaatemäng, eriti kui seda läbida näiteks mootorratta või ilma katuseta autoga. Kuumaastiku meenutab vulkaaniline maapind, mida katavad korrapäratud kivid ja künkad. Linnalegendid räägivad, et Star Warsi mingeid osasid on just seal kandis filmitud, kuid tundub, et need ongi vaid legendid.
El Teide’t võib vaadata kaugemalt või sõita tipule lähemale nautima vaadet ning meeldivat jahedat õhustikku (lund võib leida aasta-ringselt). Seetõttu tasub kaasa haarata soojemad riided. Vaade on uhke, aga et seda rohkem nautida, tasuks sinna minna hommikupoolikul, kui on liikvel vähem inimesi. Õhtuti ei pruugi turistihordid väheneda, sest mitmed reisifirmad pakuvad võimalust nautida vulkaani vaateplatvormil päikseloojangut.
Rohkem minu tehtud pilte Tenerife vaatamisväärsustest ja olustikust võib näha Facebookis Fotograaf Mihkel Leis albumites Tenerife 2015 ja My Tenerife.
Kes tahab veel lisaks minu soovitustele Tenerife reisi muljeid lugeda mõne teise inimese silmade läbi, siis seda saab teha Jäätise Jõehobu Reisiblogist.
Millised on Sinu lemmik-kohad Tenerifel? Milliseid söögikohti ja vaatamisväärsuseid soovitaksid? Millised kohad jäid mul nimekirjast välja, aga mis oleksid kindlasti väärt külastamist?